תרבות, ניכור, שיעמום, ויאוש

עברתי דירה לבלוג המאזין – http://www.listener.co.il

בואו, יא מנמניאקים!

Posted by עידו שחם ב- מאי 10, 2007

כשגרתי בחו"ל הייתי ילד קטן וטיפש. לא ידעתי להעריך את העובדה שכמעט כל להקה שהוציאה אלבום חדש עוברת בעיר ועושה הופעה. אמנם ראיתי את Green Day ו-Offspring בסיבובי ההופעות הגדולים שלהם ב-ה הידיעה (Dookie ו-Smash בהתאמה), אבל ג'יזוס ה. קריסטוס, הייתי יכול לחזות גם בנירוונה, הסמאשינג פמפקינז, וויזר, המניק סטריט פריצ'רס, אפילו בון ג'ובי בסיבוב ההופעות של Keep The Faith המעולה. אבל מה לעשות, הייתי מנותק ממה שקורה בארץ, עד אולי רצח רבין המצער שגרם לי להבין את העובדה הזו, ולא ידעתי שכשאגיע לכאן אצטרך לא להיות בררן ולקבל בזרועות פתוחות כל אמן אמיץ שיגיע לארצינו המדברית הקטנטונת רבויית האסונות.

לא נראה לי שברוב המקרים מה שמונע מאמנים להגיע הוא אידאולוגיה או פחד למעט זמנים שהם באמת לא יציבים (ראה ערך מלחמת לבנון השניה). יש אפילו דוגמאות הפוכות. רוג'ר ווטרס בא דווקא בגלל האידאולוגיה נגד מדיניות הכיבוש שלנו. הטווילייט סינגרס, יש שיגידו גם בגלל אידאולוגיה אך הפוכה, באו ממש תוך כדי מלחמת לבנון השנייה. סטיבן ווילסון, איש פורקיופיין טרי ובלאקפילד אפילו בא לגור בתל אביב, כך גם דייב קרמן, מוזיקאי ידוע בסצינת הרוק האוונגרדי, ולאחרונה קרן אן המאממת. מה שבאמת מונע מאמנים להגיע מחו"ל הוא הדוש, דינרוס, $$$, או בקיצור הכסף.

קרן אן

ביאנוונו אן יזראל מון שרי

באירופה כשאמן עושה סיבוב הופעות אין שום בעיה להגיע להופיע בהרבה מדינות. כל הגבולות פתוחים ואפשר לנסוע בקלילות מארץ לארץ על אוטובוס הטור שסוחב את כל האנשים (נגנים, טכנאי ציוד, אנשי סאונד, וכולי) והציוד של הלהקה. אם להקה באה להופיע בצרפת, זה לא סיפור גדול לנסוע להופיע בגרמניה ובהולנד באותו השוונג.

בארץ לעומת זאת זה סיפור אחר. אין לנו בדיוק גבולות פתוחים עם שכינינו ומעט מאוד אמנים הולכים להופיע גם במצריים או לבנון כשהם מגיעים לפה. כלומר, האמנים צריכים להגיע לארץ באופן נקודתי ולהטיס את כל האנשים והציוד מבלי לנצל את שאר האיזור. אממה? תעשיית המוזיקה בארץ לא נעה בהיקפים כאלה גדולים, באופן טבעי בגלל שהאוכלוסיה שלנו לא כזו גדולה וגם בגלל שיחסית למקומות כמו אירופה תרבות גבוהה לא נמצאת בראש סדר היום שלנו כמו למשל שהפוליטיקה נמצאת.

המשוואות האלה נותנות בצד השני שלהם דבר אחד ברור – הפסדים. בואו נהיה ריאליסטים ולא נשכח שאמנים מקבלים את רוב הרווחים שלהם מסיבובי הופעות. עד כמה שתהיה לנו ראיה אידאליסטית כזו של אמנים, חוץ ממעט מהם שהם אכן אידאליסטים שכאלה, כדי שאמן יוכל להתמקד במוזיקה שלו ולהפסיק את עבודת המלצרות הוא צריך בסופו של דבר גב כלכלי. לכן רוב האמנים לא יגיעו להופיע במקום שיגרור הפסדים, ובצדק, כמו שאתם לא הייתם הולכים לעבודה במקום שהיה מבקש מכם לשלם כסף. רוב האמנים גם לא ילכו להופיע במקום שלא יתן להם כמעט רווחים, כמו שאתם מחפשים עבודה לא תלכו לעבוד בעבודה שלא נותנת סכום הולם לכישוריכם, אלא אם כן יש סיבה אחרת וממש טובה למה.

 


מיידלע, אם תידחי גם את הרולינג סטונס ננטוש אותך בנגב

נכון שבתקופות לא יציבות לא רואים אף אמן מחו"ל שבא להופיע בארץ, אבל הצרה היא שגם בתקופות יציבות רואים באופן יחסי מעט מאוד אמנים שמגיעים. וככה אנחנו מפספסים המון מוזיקה, והפעם לא בגלל שאיזה ראש ממשלה אינפנטילית מחליטה לאסור את הגעתם של אחת הלהקות הגדולות אי פעם. פשוט לא משתלם להם להגיע לכאן לקהל יחסית קטן שכמעט ולא קונה תקליטים ונדרש לשלם מחירים די גבוהים בשביל הופעות שכן קורות כאן, גורם מרתיע למדי. אני גם די בטוח מבחינת המארגן הישראלי לנסות להביא לפה אמן זה סיכון כלכלי אדיר. חוץ מאפשרות הביטול המרחפת כמו ענן שחור מעל הראש, לא ברור האם מספיק אנשים יבואו לראות את ההופעה כך שההוצאות יכוסו והרווחים יושגו. נסו לשים את עצמכם לשניה בנעליו של אמרגן כזה ונסו לחשוב האם אתם הייתם לוקחים את הסיכון הכלכלי על גבכם לנסות ולהביא איזשהו אמן לארץ.

לא התכוונתי לכתוב הקדמה כה ארוכה, אבל הנה מגיעה השורה התחתונה. האינטרנט ממשיכה להפתיע עם יוזמות חדשות ויצירתיות. כל מיני מעריצים של כל מיני להקות כבר פתחו כל מיני עצומות להבאת אמנים לארץ, אבל הנה אתר אחד שמרכז את הרעיון ובאופן מאוד מוצלח לדעתי. אני מדבר על האתר החדש bo-ya-manyak שנותן לכם את האפשרות לבחור איזה אמן הייתם רוצים להביא לארץ וכמה הייתם מוכנים לשלם. האתר מרכז את כל הסטיסטיקות האלה ויש בו אפילו מצעד של האמנים הכי מבוקשים.

חוץ מזה שהאתר ממש כיפי בשביל מאזיני מוזיקה נלהבים כמוני (אני יודע, אני מוכן לשלם לא מעט בשביל לקבל פה מוזיקה איכותית), עם קצת דחיפה ופרסום נכון יש סיכוי שהוא יוכל לעזור לשנות את התמונה העגומה. כמובן שהוא לא נותן מדדים אבסולוטיים, שלמשל 206 האיש שמוכנים לבוא להופעה של Muse תמורת 280 ש"ח באמת יעשו זאת בפועל. יכול להיות למשל שהרבה יותר אנשים יגיעו, או שהמחיר גבוה מדי, וכו'. אבל לפחות יש כאן איזשהי הערכה ראשונית את מי כדאי להביא לארץ ואיזה נזק כלכלי פחות או יותר הצרכן הישראלי מעוניין לספוג לכיס המחורר שלו, ויכול לתת לאמרגנים הערכה האם ישתלם כלכלית להביא אמן מסויים או לא.

בואו יא מניאקים אדומים חריפים!

בואו יא מניאקים אדומים חריפים!

עכשיו כשאני חושב על זה, אני מתפלא איך יוזמה כזו מגיע דווקא מצד מאזיני המוזיקה ולא מהאמרגנים עצמם, הם קיבלו פה ממש מתנה אדירה לידיים. לא רק שהם מקבלים מושג את מי כדאי להביא לארץ, אלא זה מידע עצמאי (אני מקווה) שמגיע מלמטה (ככל הנראה) שיהיה אפשר להראות לאמנים עצמם כדי לשכנע אותם שכדאי להם לבוא לפה. ברגע שמספיק אמנים ישתכנעו שיש פה אנשים שאוהבים אותם ויבואו להופעות שלהם, ובצד שלנו אירגונים שיהיה להם יותר מידע וירגישו יותר בטוחים לקחת על עצמם פרויקטים כאלה, יש איזשהו סיכוי לשינוי התמונה ולהגביר את קצב הזרימה של האמנים לפה, ובמיוחד שנחזה באמנים ובהופעות הבאמת גדולות של זמנינו שאנשים אשכרה רוצים לראות פה.

בואו נקווה שהאתר הזה לא יסתיים כשעשוע בסגנון משחקי ליגה דימיוניים למיניהם שיש ברשת, ושהמניאקים באמת יבואו לשחק פה במגרש שלנו. אמרגנים בארץ, כמו חברות סוללריות שרוצות להראות יותר קוליות, וגם אמנים מחו"ל שקוראים במקרה עברית (אולי באמת כדאי שתהיה לאתר גרסה באנגלית למען חברינו מחו"ל) יכולים לנצל את המידע הזה כדי לעשות לנו ממש טוב. ואנחנו המאזינים כמובן צריכים לנצל את הפלטפורמה המעולה הזאת כדי להביא את המניאקים גם ל-"ארץ קטנה עם שפם, חצי סיכה על מפת העולם" (קורין אלאל).

בהערה קצת יותר טכנית, מאוד התרשמתי מהממשק המאוד פשוט והאינטואיטיבי של האתר. אפשר להתחיל לבקש מהמניאיקים לבוא מיד ואז מגיעה הבקשה לרישום שהיא מאוד מהירה ופשוטה. חוץ ממצעדים לראות כמה אנשים ביקשו ממי לבוא וגרפים כמה הם מוכנים לשלם, יש חיתוכים שמראים עבור כל אמן איזה אמנים נוספים המשתמשים רצו להביא חוץ ממנו, פיצ'ר מעולה אם אינשאללה ירצו להרים פסטיבל בקיץ. האתר גם משלב קטעים מיוטיוב, תמונות, תגובות במיטב מסורת הווב 2.0. בקיצור, יוזמה מבורכת, ביצוע מעולה, כן ירבו.

3 תגובות to “בואו, יא מנמניאקים!”

 1. אביב said

  אולי מיוז באתר בוא יא מניאק נמנו רק בפיהם של 350 איש… אבל היום יצאה הידיעה שהם מגיעם לארת בספטמבר יחד עם פלסיבו ודה ראפצ'ר לפסטיבל רוק שיערך בפארק הירקון עם אומנים ישראלים שביניהם יהיו אסף אמדורסקי, היהודים (שעומדים להוציא אלבום חדש), ברי סחרוף ושוטי הנבואה…

 2. Stone Temple said

  מסתבר שהמיוז לא הגיעו והגעתם לא נישקפת באופק!
  אני רק מחכה בקוצר לבואם (המיוחל) של הפוו פייטרס!!!

 3. Billie Joe Armstrong…

  Thanks for the nice read, keep up the interesting posts…..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: