תרבות, ניכור, שיעמום, ויאוש

עברתי דירה לבלוג המאזין – http://www.listener.co.il

מלחמת הארטילקטים

Posted by עידו שחם ב- מאי 13, 2007

בהיעדר לימודים וגירוי אינטלקטואלי שהורגלתי אליו כל כך, החלטתי סוף כל סוף אחרי חודש של מנוחה למוח להתחיל ולהתעניין בעצמי בדברים שתמיד עניינו אותי אך לא העזתי לשאול. וכך עשיתי חיפוש על הפילוסופיה של אינטיליגנציה מלאכותית. כמובן שהגעתי קודם כל למאמר בויקיפדיה המופלאה. כמה קליקים לאחר מכן הגעתי למסקנה שהגיע הזמן לקרוא את הקלאסיקה המודרנית של ריי קורצווילThe Age Of Intelligent Machines.

עוד כמה קליקים לאחר מכן הגעתי למאמר בעל השם המפחיד הסינגולריות הטכנולוגית (Technological Singularity). למיטב הבנתי, זהו הרעיון שהטכנולוגיה נמצאת באבולציה כאשר הפיק של האבולוציה הזו תהיה היצירה של הסינגולריות, אינטיליגנציה מלאכותית שהיכולות האינטלקטואליות שלה גדולות מאלה של בני האדם. ומדוע שלא יהיה משהו אף יותר חכם מזה? מכיוון שאחת היכולות של ה-AI הזה תהיה היכולת לעצב את עצמה מחדש. תארו לעצמכם שהייתם מבינים לגמרי את מבנה המוח שלכם ושהיתה לכם את היכולת לשנות אותו. אם הייתם מגלים באג או אפשרות לאופטימיזציה כך שתוכלו, למשל, לחשוב על משפטי פתיחה שנונים יותר, האם לא הייתם עושים זאת? ודאי שכן. וכך עתידנים חוזים שההמצאה הזו תהיה למעשה האחרונה בגלל שהיא תוכל לשכלל את עצמה בטריליוני מונים ולהשיג בסופו של דבר רמה אולטימטיבית של אינטיליגנציה שאנחנו פשוט לא מסוגלים לשער. קריפי. ברמה כזו של אינטיליגנציה היא תהיה הרבה מעבר לאנושית, ואנו בני האדם נהיה עבורה כמו פרות הרועות באחו. למעשה סינגולריות שכזו תוכל להשמיד את הגזע האנושי. לא בהכרח בגלל שהיא תראה בנו איום, אלא גם כי היא עלולה לראות מטרות נעלות הרבה יותר ממה שאנחנו עלולים לדמיין כך שקיום או אי קיום האנושות לא ישחקו עבורה תפקיד לאור המטרה הזו, כמו שלא נתנגד להרוג את כל הג'וקים בעולם אם למשל נדע שזה יגרום לשלום עולמי.

המשכתי הלאה לקרוא על פרוספור למדעי המחשב בשם הוגו דה גאריס (Hugo de Garis). הוא לוקח את כל הסיפור הזה ברצינות מלאה וטוען שהקדמה הטכנולוגית תוביל ליצירת ארטילקטים (Artilects – Artificial Intellects), מכונות אשר יהיו הרבה הרבה יותר חכמות מבני האדם ויאיימו להשתלט על העולם. סביבם ייסוב לדעתו הקונפליקט הגדול הבא של האנושות. הוא חוזה שיווצרו שתי קבוצות – הקוסמיסטים (Cosmists) מול הטראנים (Terrans) אשר ילחמו על השאלה האם מותר לאנושות ליצור סינגולריות טכנולוגית שכזו. הקוסמיסטים יחזיקו בעמדה הקוסמית שהארטילקטים הם התוצר האולטימטיבי של האבולוציה ושאין על האנושות הנחותה וחסרת המשמעות מבחינת היקום לעמוד בדרך של יצירת ישויות נעלות שכאלה. הטראנים לעומת זאת ישימו את האדם במרכז ראיית העולם שלהם ויתנגדו לארטילקטים וליצירתם מכיוון שזה עלול להוביל לסוף האנושות. ישנה גם את מפלגת המרכז – הסייבורגים (Cyborgs), אנשים שישפרו את עצמם בעזרת הטכנולוגיה ולכן תומכים בהרמוניה ובשיתוך פעולה בין בני האדם למכונות. אבל אז הם כבר לא בדיוק יהיו בני אדם ויתכן מאבק דומה ביניהם לבין הטראנים בגלל סיבות דומות.

 

הוגו דה גאריס – קוסמיסט מושבע

ראינו ושמענו על רעיונות כאלה במדע הבדיוני. בשליחות קטלנית מתוארת המלחמה של המכונה נגד האדם ברגע שרשת המחשבים של סקיינט מקבלת מודעות עצמית. בסרט המטריקס המכונות משעבדות אותנו בתור בטריות לקיום שלהן אם כי לפחות הן נותנות לנו קיום חמים ונעים בעולם הוירטואלי של המטריקס. יש גם את חולית שבו אכן מתוארת מלחמה בדומה לזו שדה גאריס מתאר ובסופה דווקא הטראנים מנצחים כך שבעתיד אסור לבנות אינטליגנציה מלאכותית בדמות האדם. לאור כך קל מדי לשחרר רעיונות כאלה כטירוף, בדייה, ופנטזיה, אבל תשבו ותחשבו על זה לשנייה.

בספר המייגע אך מעניין זן ואמנות אחזקת האופנוע רוברט מ. פירסיג מדבר על הרתיעה של זוג עימם הוא ובנו עושים טיול אופנוע מלהבין כיצד האופנוע פועל. הם פשוט סומכים על המוסכניקים ומתרחקים מכל ידע אפשרי על האופנוע שהדובר בספר רוצה להציע להם כמו מאש. כשאני מביט סביבי היום אני רואה התנהגות דומה לגבי מחשבים. מי שלא בקיא בתחום מייחס למחשב התנהגות כמעט מיסטית, לפעמים אנושית, ומסרב או פשוט לא מסוגל לקבל איזשהו ידע על המחשב. עכשיו, מה יקרה כאשר המחשבים לא יהיו קופסאות מטומטמות כפי שהם היום, מה יקרה כאשר מחשבים יהיו מסוגלים באמת לחשוב? גם אם לא יהיה מדובר ברמה על-אנושית, נקבל פיצול הרבה יותר עמוק. מי שתהיה לו גישה לטכנולוגיה שכזו ואיך להפעיל אותה יקבל כוח עצום לידיים, אך מי שאינו מסוגל להתמודד עם מחשבים ישנא את שכנו ששולט בהם ומרוויח מכך ידע, זמן, כסף, והרבה כוח. פתאום התרחיש של דה גאריס מקבל זווית מציאותית עוד ברמה טכנולוגית פחות מתוחכמת ממה שחוזים העתידנים.

בואו לא נשכח שהפילוסופיה, הספרות, ובאופן כללי הדמיון האנושי מקדימים בהרבה את ההיסטוריה. פילוסופים פרה-סוקרטיים ביוון הקדומה, האטומיסטים, הגו את הרעיון של האטום, שהעולם מורכב מיחידת חומר שלא ניתן לפצל. את האטום גילו במאה ה-19 (אפילו שגילינו שיש יחידות קטנות יותר, עצם, הרעיון של איזשהי יחידה בסיסית ממנה מורכב היקום עדיין מחזיק מעמד). הרעיון של רפובליקה קדום הרבה יותר מהרפובליקה הראשונה שנוסדה. ז'ול וורן חשב על צוללות הרבה לפני שמישהו בנה אחת. 1984 בישר על עתיד שבו אפשר לעקוב אחרי כולנו. תודות ללוויני ריגול עם רזולוציה לא נורמלית אפשר לעשות את זה, בתוספת מיכון הפלאפון שלכם אם רוצים. יכול להיות שזה אפילו הרבה יותר גרוע, שאיכשהו שיכנעו אותנו לנדב את כל המידע בעצמנו ולספק במו ידינו פרטים על החיים שלנו כפי שאלפים עושים באינטרנט.

אסטה לה ויסטה? הולה, בייבי!

אבל אל תרוצו עדיין לבונקרים. כמובן שאני קצת מטעה אתכם פה כי ודאי שיש מספיק תחזיות שלא התגשמו. יש גם מספיק פילוסופים ואנשים רציניים ביותר בצד השני של הגדר עם טיעונים מאוד חזקים מדוע מחשבים לעולם לא יוכלו לסמלץ את היכולת המחשבתית של בני האדם (יותר על כך בפוסט אחר מתישהו בעתיד). אבל אולי במקרה הזה עדיף להיות זהירים. כל שנה חוזים שחוק מור, לפיו כל שנתיים מהירות המעבדים המקסימלית מוכפלת, יפסיק להתקיים. אבל כל שנתיים מהירות המעבדים המקסימלית המשיכה להיות מוכפלת. אנו גם רחוקים מלדעת את מגבלות הידע האנושי, אם קיימות מגבלות כאלה בכלל. נראה לי שהשיעור החשוב הוא שיש סיכוי מספיק טוב שהתחזיות הקודרות, או האוטופיות, תלוי אם אתם קוסמיסטים או טראנים, יהפכו למציאות וראוי לחשוב על זה עוד היום ולהמשיך להקדים את ההיסטוריה בהרבה.

עוד כמה קליקים והגעתי לסרט המרתק Building Gods שמאגד את כל הנושאים האלה יחד לדיון מאוד מרתק של ארבע אושיות לגבי ההשלכות האפשריות של הטכנולוגיה על הגזע האנושי. למזלינו לא צריך לחכות לערוץ 8, גוגל וידאו מאכסנים גרסה בעריכה גסה שלו שהיא מעולה לצפייה. מומלץ לא לצפות לפני השינה, או אולי כן? ספרו לי בתגובות מה אתם חושבים ואיזה צד אתם מתכוונים לקחת בקונפליקט הזה, ואם עלה ירוק עדיין יחזיקו מעמד עד אז מבלי להבחר לכנסת. אגב, יריית הפתיחה כבר קרתה. אם אין לכם כוח לחכות כל כך הרבה זמן כדי לבחור צדדים, בואו תבחרו בינתיים בעד מי אתם בקיץ הקרוב – בעד הרובוטריקים, או השקרניקים?

[gv data="http://video.google.com/googleplayer.swf?docId=1079797626827646234&hl=en"%5D%5B/gv%5D

תגובה אחת to “מלחמת הארטילקטים”

  1. אמנון said

    מעניין מאוד. הגעתי לכאן בעקבות התגובה שהשארת אצלי בבלוג ומעבר לתחזיות והפילוסופיות המעניינות שאת רובן אני מכיר היטב, הסרט בהחלט חדש לי. אני רואה אותו בחלקים, ואני מודה שעדיין לא סיימתי לראות את כולו, אבל הוא מעניין מאוד ונותן פרספקטיבה טובה על כל התחום.

    תוכל למצוא מידע נוסף על עתידנות במאמרים שכתבתי בנושאים שונים הקשורים לתחום שהטובים שבהם מפורסמים כאן:
    http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=353082

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: