תרבות, ניכור, שיעמום, ויאוש

עברתי דירה לבלוג המאזין – http://www.listener.co.il

פייס נו מור!

Posted by עידו שחם ב- אוגוסט 23, 2008

כשחזרתי לארץ מהטיול בהודו הופתעתי לשמוע את המילה פייסבוק נזרקת בכל משפט שלישי. זה נראה כאילו מישהו שם באתר עשה עבודה טובה מדי, ושהאתר החברתי הוירלי אשכרה הדביק את כולם. לכל מקום שלא הלכתי ועם מי שלא דיברתי, זה היה כל הזמן פייסבוק פה, פייסבוק שם, פייסבוק כל הזמן.

פייסבוק נראה פתאום כמו חלק מאוד אינטגרלי וכל כך טבעי בחברה שהסתובבתי בה, דהיינו בני עשרים ומשהו משכילים מאזור המרכז. שם הולכים כל הדיבורים, פוגשים שם בחורות, מתעדכנים על האירועים הכי חמים, ומה לא.

בחלוף כמה חודשים גם אני נדבקתי במחלה. מצאתי את עצמי נכנס לפייסבוק עשרות פעמים ביום, מחכה שמישהו ישלח לי איזה הודעה, יעלה את התמונות הפקציות שלו מאיזשהי מסיבה אקראית, או שאיזשהי מישהי תקליק עלי בחזרה באפליקציה המגה-פקצית האם את מעוניינת? (ראו הוזהרתם, החרא הזה ממכר). הייתי מכור, בזבזתי יותר מדי זמן בפייסבוק, והיו לי ציפיות לא ראליות לפגוש שם מישהי ועכשיו.

החלטתי להחזיר את המושכות לידיים. שיניתי את הודעת הסטטוס בפעם האחרונה לחודש הקרוב:

Ido is not going to be in Facebook for the next month. If you want to contact him, call or email him.

הסטטוס אגב בפראפרזה, כי אני אשכרה לא נכנס לפייסבוק בחודש הקרוב ולא מעוניין להפר את זה.

אז למה? מדוע אני מסרב לשים את פעמיי בפייסבוק בחודש הקרוב? ובכן:

 1. התמכרתי. כשהייתי בבאנגלור בהודו קניתי חפיסת סיגריות כי רציתי לראות איך זה להיות מעשן לאיזה שבוע. גיליתי שעם כל סיגריה בא לך לעשן עוד אחת ועם החפיסה שהסתימה בא לך לקנות עוד אחת. אבל החזקתי חזק ועשיתי שבועה עצמית שזו תהיה חפיסת הסיגריות היחידה שאקנה אי פעם. אז ההרגשה מאוד דומה בכל מה שקשור לפייסבוק. אחרי שנכנסת פעם אחת, אתה רוצה עוד. אתה אף פעם לא מסופק, לא משנה כמה פעמים ביום נכנסת וכמה זמן היית שם. בספר שלי זה נקרא התמכרות, ואחת שאני לא מעוניין להיות בה.
 2. בזבזתי שם הרבה יותר מדי זמן. אתם מכירים את זה. נכנסים לחמש דקות, ופתאום מגלים שנמצאים שם שעה ומבלים בהסתכלות על תמונות של חברים של חברים של חברים, אנשים שאתם לא מכירים בכלל ובעצם לא מעניינים אתכם, אבל הדחף המציצני דוחף אתכם להמשיך הלאה. רציתי לראות איך זה ירגיש לקבל את הזמן הזה בחזרה ומה אעשה איתו.
 3. לבדוק מה אני מפספס אם אני לא שם. זה נראה קצת כאילו כל החיים החברתיים כבר לא קורים במציאות, אלא בפייסבוק. אירועים קורים קודם כל בפייסבוק לפני שהם קורים במציאות, מגלים שם על פרידות טריות, וסוגרים חברות חדשה עם ההוספה לפייסבוק. אם אתה לא שם, אז אתה מפספס. מפספס הכרויות חדשות, עדכונים ברכילות האחרונה מחברים שלא ראית איזה חמש עשרה שנה, מפספס את האירועים המדליקים של התקופה. האמנם?
 4. לבדוק כמה מחבריי בפייסבוק הם לא רק חברטואליים אלא גם חברים. יש בפייסבוק את האימייל שלי, אני לא זוכר אם יש שם את הטלפון. בכל מקרה, עם כל הסמול-וירטואלטוק שקורה בפייסבוק, עניין אותי לדעת כמה מהאנשים שחברים איתי שם אשכרה ידברו איתי גם מחוץ לפייסבוק. בעצם האם יש אנשים שיתגעגעו עד כדי כך שהם יעשו מאמץ עילאי ויצרו איתי קשר, או שלא.

החלטתי לפתוח את תיקי המעבדה ולשתף אתכם בניסוי. אעדכן את הבלוג מדי שבוע בתוצאות, דהיינו איך פייסבוק ניסה שוב להשתחל לחיים שלי למרות שאני לא שם.

מוכנים להשתתף בניסוי? וודאו שיש איזשהם פרטי התקשרות בפרופיל שלכם, תכבו את כל הנוטיפיקציות כדי להמנע מהסחות דעת (שלי היו מכובות כבר), תסירו את פייסבוק מהסימניות שלכם בכל דפדפן שאתם עובדים איתו, ותפרסמו עדכון סטטוס שאתם לא נכנסים בחודש הקרוב. אה, כן, ואל תיכנסו לפייסבוק בחודש הקרוב, לא משנה עד כמה חשק יש לכם ואפילו אם איכשהו סקרלט ג'והנסן הוסיפה אתכם בתור חברים. אם מתעורר חשק להכנס למרות הכל, במקום לתת לו להשתלט עליכם פשוט תתבוננו בו כצופה מהצד. תבדקו עד כמה פייסבוק עובד בשבילכם או האם אתם עובדים בשביל הפייסבוק, עד כמה אתם צריכים את פייסבוק, ומה קורה עם חייכם כשהוא לא שם. ואם תבלגלגו את זה, ידעו אותי בתגובות ותקבלו לינק באחד הפוסטים. בהצלחה לכולנו!

6 תגובות to “פייס נו מור!”

 1. עמי said

  אוקי
  אז אין את המזפר טלפון שלך שם, וגם נכנסת לשם היום, שזה כן אומר להכנס..
  ועכשיו קצת יותר ברצינות. פייסבוק יכול להיות מקום טוב. כמו שסיגרייה מידי פעם יכולה להיות או כמו כל התמכרות אחרת, אבל לא כל דבר טוב הוא התמכרות..
  זה עוד משהו שאפשר לבחור לברוח אליו ולבזבז בו זמן. באותה מידה גם בלוגים באינטרנט, בלוגי מוסיקה ושטויות אחרות זה משהו לברוח עליו ויכולים להיות התמכרות לא פחות קטנה. (בטח כבר נכתב פוסט אחד כזה בערך בכל בלוג אפשר על איך אפשר לבזבז זמן באינטרנט או בכלל איך אפשר לבזבז זמן שרוצים לברוח ממשהו, כמו שאני עושה בידיוק עכשיו במקום ללמוד למבחן..)

  אבל החוכמה היא לבחור לא להפוך את זה להתמכרות. זה נראה שאתה עושה את זה בדרך הכי הארד קור שאפשר. לקנות קופסה, לעשן את הכל מהר והרבה ואז פשוט להפסיק מיד.
  זה בעיקר קשה שהמדיה (או המוצר הממכר) נמצא כל כך זמין וגם בעל פוטנציאל עצום לבזבוז זמן.
  אז זה בקשר ל2 הסיבות הראשונות. בקשר לשאר, החיים הם לא שם כמו שהם לא בבלוגים, אבל עדיין אנחנו קוראים כמעט הכל ויודעים מה אפשר לעשות בחיים האמיתיים בעזרתם. ידה ידה.
  חוזר ללמוד. נתראה שבוע הבא 🙂

 2. אז קודם כל אני מסכימה איתך ולו בגלל השיחות שהיו לנו בנושא.
  בניגוד לרוב האנשים אני החלטתי לקחת את הנושא של רשת חברתית לרמה אחרת ולהתייחס לזה בדיוק כך-רשת חברתית. עשיתי חוק- בפייסבוק שלי אין לי חברים שאני לא דיברתי איתם פחות מחמש דקות ושאני יודעת עליהם את הדברים הבסיסים ואטרח לדבר איתם גם בעתיד.
  אין לי צורך בחברים זמניים.
  חוץ משרון הולצמן. שהוא חבר של כולם.
  הבעיה שלי עם הניסוי שלך והסיבה העיקרית שאני לא יכולה להתנסות גם כן היא שמפאת אמצעי תקשורת אחרים (מת לי הפלאפון, אין לי טלפון קווי שלא לדבר על כל המספרים שהיו לי בנייד ואני לא ששה לתת לאנשים את המייל שלי) אני נאלצת לתקשר עם חבריי דרך הפייסנג'ר..
  *הכנס כאן פרצוף עצוב*
  עד שישוב לי הנייד ההתאבדותי, אני אאלץ להישאר עם הפייסבוק.

 3. עמי said

  בואנה, אתה כזה מכור! רק עכשיו הבנתי (טוב הבנתי קודם, אבל כותב רק עכשיו), אבל לא באמת נכנסת לפייסבוק, כתבת פוסט כאן, ואתה מייצא את הפוסטים שלך מכאן לפייבוק.
  זה אפילו יותר גרוע, ככה אתה לא נכנס אבל עדיין מקפיץ אותך בניוזפייד של חברים שלך! 😉

  מצטער שאמרתי שנכנסת לשווא, תמשיך ככה, הארדקור כל הדרך בייבי!!

  :mrgreen:

 4. גיאחה said

  אני מאוד שמח בשבילך שזנחת את הפייסבוק לחודש. מי יתן והחודש הזה יתארך.

  אמרתי כשכל העולם פתח פרופיל בפייסבוק תוך עשר דקות, ואני אומר גם עכשיו: זה חרא של אתר. לא שיש לי משהו כועס נגדו, הוא פשוט נטול תוכן או ערך לחלוטין. הוא לא מציע לך שום דבר מעניין. אחרי שהוספת את כל חבריך האמיתיים והלא אמיתיים – מה נשאר אז? שום דבר. אנשים נכנסים למאניה של פייסבוק במשך חודש ואז זונחים וזונחים ופתאום תוהים לעצמם למה בכלל הם רשומים באתר המנדנד הזה, למה ממשיכים למלא להם את האינבוקס בכל מיני שטויות ונוטיפיקציות מיותרות? למה אנשים לא מרימים להם פשוט טלפון כדי להגיד להם שהם מבואסים או לשאול אם הם באים למסיבה ביום חמישי או לספר להם שיש להם חבר\ה חדש\ה?

  כן, זה לוח מודעות ענקי וכל מי שיש לו הופעה או אירוע או מחשבה או כל דבר אחר מפרסם שם את מרכולתו (וכמו מייספייס, עודף הפירסום הופך כל מודעה לפחות ופחות אפקטיבית), אבל חוץ מזה? בשביל מה לבזבז אפילו עשר דקות ביום, שלא לדבר על שעות, על מידע שגם לפני עידן הפייסבוק היינו מקבלים רק בדרכים אחרות (מייל, טלפון, סמס, פגישות פנים אל פנים)?

 5. D said

  מה שגיאחה אמר.

  בסה"כ האתר הכי אמריקאי-שטחי-נבוב-חסר תוכן שיש: (אלא אם לזרוק כבשים ולעשות קרבות ערפדים נחשב)ובעצם כ-ו-ל-ם שם בלי לעשות שום דבר או כמו שמישהו אמר לי: "זה להמשיך לא לדבר באופן אקטיבי עם אנשים שממילא לא דיברת איתם קודם". אצלי הוא גם ידוע בתור הXBook – הקולקציה הלא ממש עדכנית של הבחורים שיצאתי איתם (ולא, את אף אחד מהם לא הכרתי שם).

  בהצלחה! בא לי להרים את הכפפה ולהשתתף בניסוי הגמילה מרשת חברתית (אחרת, שאני כבר חודשים מבטיחה לעצמי שאעזוב) מבטיחה לבוא להתעדכן אצלך ואולי אפילו נתחרה למי יש יותר יסורי גמילה 😛

 6. אני דווקא מוצא את הפייסבוק כמעורר חברתית.
  אין לי שם 700 חברים, ואנשים שלא ירקתי לכיוונם באזרחות גם לא יזכו להכנס לרשימת החברים שלי (לא משנה שאתה שולח לי בקשת חברות כבר בפעם הרביעית, גיל!).
  פה ושם אני נתקל במישהו שאיבדתי את הקשר איתו עם השנים, ובניגוד למי שחושב שאם קשר אבד אז אין סיבה לשחזר אותו, אני חושב שזה דווקא יכול להיות יעיל.
  אפילו סתם בשביל איזה עידכון חד-פעמי, והתעניינות כללית במצב.
  שיחות נפש הרי לא יצאו פה, נכון?

  בכל אופן, הניסוי שלך מעניין, ואני מאמין בך שתחזיק מעמד.
  השאלה היא מה אח"כ…?
  האם תחזור אח"כ לשימוש פעיל ויומיומי, או שהגמילה תעביר אותך למוד של "פעם ב…"?
  בהצלחה שיהיה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: