תרבות, ניכור, שיעמום, ויאוש

עברתי דירה לבלוג המאזין – http://www.listener.co.il

קול צף

Posted by עידו שחם ב- אוקטובר 22, 2008

אוטוטו ב-11.11 (בשעה 11:11 ו-11 שניות עם זיקוקי ענק מסין?) מגיעות עלינו הבחירות המקומיות. בתור תושב תל אביבי טרי, אם כי אחד שאוהב ופוקד את העיר כבר שנים, נזרקתי לאמצע הקלחת. אני רוצה להצביע, אבל ממש לא ברור לי בעד מי להצביע. אני קול צף.

בגלל שאכפת לי מהעיר הזאת ובאופן כללי, החלטתי לרוץ לראשות עיריית תל אביב בראש רשימת החלטוריסטים! סתם. החלטתי לשתף אתכם, בעיקר את התל אביביים שביניכם, לגבי ההתחבטויות שלי. לשתף אתכם בתמונה שיש לי בראש לגבי המתמודדים, דברים שקראתי, חוגי בית שאולי ואלך אליהם (אתם מוזמנים להזמין אותי). הדבר האחרון שאני רוצה זה להצביע סתם לפי כיוון הרוח מבלי שבדקתי את הדברים.

אני לא אוביקטיבי. אף אחד לא אוביקטיבי, ואל תתנו לאף אחד לעבוד עליכם שיש כזה דבר "דיעה אוביקטיבית" (ראה ערך אוקסימורון). הנה מה שחשוב לי לגבי העיר:

 • איכות הסביבה – לדאוג למחזור ברמה של עיר מערב אירופית, להקים עוד פארקים, להפסיק להשתמש בים לצרכי ביוב, אשכרה לנקות את הירקון במקום לנפנף את התכנית שיש על הנייר, לצמצם את הזיהום בעיר בכל צורה אפשרית, ולדאוג לזכויות בעלי חיים כמו הסוסים המסכנים שרואים מדי פעם בעיר.
 • תחבורה ציבורית – פאקינג לבנות כבר רכבת תחתית/עילית (אפילו בדלהי המצחינה יש!), לדאוג לתחבורה ציבורית 24 שעות ביום כולל שבתות בתוך העיר, להקים עוד שבילי אפניים.
 • תרבות + בילוי – להפסיק לסגור מקומות שלא עומדים באיזה תקן לא ברור (או לפחות להפעיל שקיפות לגבי העניין), לתמוך באמנות ומוזיקה על כל גווניה.
 • שונות – לעצור את טירוף שכר הדירה בעיר, לאסור על בניית מגדלי היי-טק במרכז העיר, להעדיף שימור מבנים ישנים מאשר הקמת חדשים, בכלל לדאוג שהעיר תהיה נקייה ויפה וידידותית עם מינימום בירוקרטיה.

קרקטורת בחירות
זו תמונת הראש הנוכחית שלי לגבי המועמדים:

 • חולדאי ותל אביב אחת – ללא ספק המועמד הכי מושמץ. בעד מגדלים ואליטיזם בעיר, או לפחות לא נגדם. לא עשה שום דבר מובהק בעד איכות הסביבה. העיריה תחתיו אוכלת את תושביה מכל בחינה – דו"חות חניה, סגירת מקומות, בירוקרטיה כבדה. מצד שני עשה כמה שיפוצים ראויים בעיר, בין היתר באבן גבירול, וסך הכל איכשהו העיר רצה. מצד שלישי, אני בעד רענון והחלפת אנשים בתפקידים מדי כמה זמן, לנער את המערכת.
 • דב חנין ועיר לכולנו – הטרנד הלוהט, כמו הגימלאים בזמנו. בכל בלוג שמאלני, חוץ משלי, מתנוסס באנר ענק שלו. החולצות מתנוססות ברחובות. כולם אצלו מתנדבים ואחד מהם דאג לקמפיין שיווקי מאוד ויראלי אה-לה סת' גודין שתפס את קהל היעד (בלוגרים שמאלניים) בביצים. אומרים שהוא קומוניסט. אומרים שהוא יודע לדבר. הוא מבקר במקומות שאני יוצא אליהם ומטיף למקהלה. כל מיני חברים שלי הולכים להצביע בעדו. מצד שני הוא לא שרד קדנציה בכנסת. הוא אידאולוג, אבל לא ברור לי אם זה סוג האדם שצריך בתור ראש עיר, לא צריך פרקטיקן? ומי בכלל שאר השמות הסמי אנונימיים שברשימה שלו?
 • פאר ויסנר והירוקים – על פניו המצע שלהם מתאים לדעות שלי והירוקים פועלים למען איכות הסביבה בלי קשר לראשות העיר. אבל פאר ויסנר היה הסגן של חולדאי. מה הוא עשה בזמן הזה? איך זה שתל אביב לא ירוקה יותר? למה אין בשכונה שלי פח למחזור נייר?
 • אורן שחור – כוכב השילוט שבין לילה נתלה בעיר. אלוף במיל'. בעיקר עסוק בלהשמיץ את חולדאי בשילוט מאשר להגיד משהו פוזיטיבי. קראתי שהוא רוצה לבטל את כל דו"חות החנייה לתל אביביים, גימיק משעשע ביותר. אבל סך הכל איש מאוד לא ברור.
 • לתת לחיות – אני אוהב כלבים חתולים ובעלי חיים, אבל לא ברור איך רשימה שעוסקת בעיקר בזה תוכל לנהל עיר שלמה באופן סדיר. העיקר שאורנה בנאי שם.
 • רוב העיר – נשמע כמו רשימה קיקיונית שאף אחד לא יזכור בעוד שנה. למעשה מלבד אייל קיציס לא עלה מהם אפילו שם דומיננטי אחד בניגוד לאחרים.
 • מרץ – איך נפלו גיבורים. פעם הם נראו ממש גדולים, אבל היום הם עושים הכי פחות רעש. מצד שני פגשתי לא מזמן מכר שטען שמיטל להבי אשכרה עשתה משהו בשכונה שלו. נשמע כמו אופציה מעניינת.

אני לא פראייר, לפחות לא רוב הזמן, וממליץ לכם גם לא להיות. כמו כל בחירות, כל מועמד מבטיח לנו את העולם, ולאחר מכן כשבוחרים בו מסתבר שבקושי אפשר לקבל רבע עולם. אז אתם בוחרים לפי האנשים? עד כמה אתם מכירים את המועמדים לראשות העיר? אני יכול להגיד בשם עצמי שכמעט ולא, ושלקרוא עליהם בכותרות ולשמוע השמצות תלושות לא נקרא להכיר. או שאתם בוחרים לפי מצב הרוח? לפי מה שהשכן שלכם בוחר? לפי ההייפ? תעשו בדק בית.

בכלל, הבחירות האלה מעלות בי את השאלה, מהו ראש עיר? על מה בפועל הוא אחראי? מה הוא יכול ולא יכול לעשות? האם למשל הוא באמת יכול לשנות את התחבורה בעיר? דן ואגד הן לא חברות בבעלות תל אביב, מה ראש העיר יכול לעשות לגביהן? האם באמת הוא או היא למען העניין יכול להרים תשתית למחזור, או שזה עניין מדיני? לא ברור. אפילו קריאה בויקיפדיה על תפקידו של ראש העיר לא ענתה כל כך על השאלות האלה.

אמשיך לברר לעצמי את העניינים, אם יש בכלל איזשהן תשובות קוהרנטיות איפשהו. בינתיים חוץ מלבקר באתרים של המתמודדים, רצוי להציץ באתר הבחירות לתל אביב שנראה די שקול בתוכן שהוא מביא, פינת מה לא בסדר בתמונה הזאת (דפדפו גם בארכיון שלה) של נענע ששמה את המועמדים ראש בראש כמו שצריך, וכדי שנוכל לצחוק על כל הקומדיה הזו יש קומיקס בחירות תל אביבי בשם קבלני קולות.

יאללה, תפגיזו בטוקבקים פוליטיים פרופוגנדיים.

3 תגובות to “קול צף”

 1. orbar said

  מה הכוונה לגבי דב חנין ב"לא שרד" קדנציה בכנסת? זה לא שהוא נכשל שם.

  (אני תומך בחנין)

 2. אם קוראים לי אז אני בא 🙂

  בחיי שיש לי מזל שאני מנסה לשכנע לטובת מרצ התל אביבית ולא מרצ הארצית. החיים שלי הרבה יותר קלים.

  אתה מתאר מועמדים שרק מבטיחים? אז כמו שאת חולדאי אפשר לשפוט לפי מה שעשה ומה שלא עשה, גם את מיטל להבי, ראש רשימת מרצ, שהיתה חברת מועצה 5 שנים, אפשר לשפוט על פי הדברים שהיא עשתה בקדנציה האחרונה.

  ומכיוון שמצביעים בשני פתקים (ראש עיר ורשימה למועצה), אז לכל ראש עיר שתבחר, לדעתי, שווה להצביע יחד איתו מרצ. הם יאזנו ויחזקו את הנקודות החברתיות-סביבתיות של כל ראש עיר שייבחר.

  אני אישית גם מצביע לדב חנין. כי אני חושב שלמרות הדברים הטובים שחולדאי עשה, יש לו כמה טעויות מאוד גדולות בניהול העיר (דיור, תחבורה, שקיפות ציבורית). ובדיוק בנקודות האלו, חנין מציע להתרכז. אבל על חולדאי וחנין אפשר למצוא מספיק חומר באינטרנט. לא צריך גם את הנאום שלי 😉

 3. ינון said

  הגעתי במקרה ואני אנדב את דעתי.

  בפתק הצהוב, כך נדמה לי, אין באמת מתחרים לאינטגריטי של דב חנין. הבן אדם בא לכנסת אשכרה כדי לעבוד, התיוג כקומונסיט מבחינתי הוא קודם כל סימן שהוא לא בכיס של איזה אחים עופר (עד שיוכח אחרת, לפחות), והוא המחוקק הבולט ביותר בתחום הירוק. אם זה לא מספיק אני לא יודע מה כן. כמובן שתסמין הgreat white hope (או שחור, במקרה של ארה"ב) הוא תמיד קצת מפוקפק ומרמז על הייפ מוגזם, אבל כולי תקווה שיש לפחות קצת אמת בתקווה הספציפית הזו.
  בלבן אני מודה שיש קצת התלבטות, המצע של עיר לכולנו הוא מאוד מרשים אבל הרשימה החובבנית מדאיגה. את המצע של מרצ עוד לא קראתי, אבל באמת שיש לי אלגריה קיצונית למפלגה המסואבת והקפיטליסטית (מאוד. שלא יעבדו עליכם) הזו, לא יודע איך זה אמור להיות שונה ברמה המוניציפלית. אם להסתמך על השלטים, במרכז העיר, שם אני גר, רואים המון שלטי "עיר לכולנו", וברמת אביב לחלקיה, שם אני עובד, רואים שלטי מרצ. זה כבר אומר משהו, לא? טוב, אולי לא.
  בכל מקרה, האם תספר מה בחרת?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: