תרבות, ניכור, שיעמום, ויאוש

עברתי דירה לבלוג המאזין – http://www.listener.co.il

גזענים נמאסתם

Posted by עידו שחם ב- ינואר 8, 2009

אני לא אוהב להתעסק בפוליטיקה. משהו שכן מתסכל אותי זה טמטום, כסילות, בורות, גזענות, ושימוש מפגר בחוק האינדוקציה.

לקחתי אתמול אוטובוס באזור דרום תל אביב. באחת התחנות עלתה על האוטובוס בחורה ערבייה עם כיסוי ראש. היא לא נראיתה מאיימת, לחוצה, עם תיק גדול מתקתק, או מה שזה לא יהיה, סתם רצתה להגיע מנקודה א' ל-ב' כמו כולנו.

אממה, כשחדשות מהמלחמה רצות נון-סטופ ברקע והאוכלוסיה שרויה בפחד ומהולה בשנאה, מצב אידאלי בשביל שילטון כדי לשלוט על נתיניו, אנשים התחילו להתלחשש עלתה ערבייה על האוטובוס! או מיי פאקינג גוד. נוסעת אחת או שתיים אפילו הלכו לדבר עם הנהג כדי להעיר לו על העניין, ונדמה לי שאפילו שאלו אותו למה הוא העלה אותה לאוטובוס ברוב חוצפה. לא שמעתי את התגובה שלו. בסופו של דבר הבחורה ירדה בתחנה שלה ולכולם השלום.

יש לנו סטריאוטיפים, אין טעם להכחיש זאת. לכושים יש זין ענק, בלונדיניות הן מפגרות, וכו'. אנחנו מקבלים את הסטריאוטיפים מהסביבה שלנו ולנסות להכחיד אותם יהיה כמו להלחם נגד תחנות רוח. אממה, יש לנו ברירה. ברגע שצץ סטריאוטיפ אצלינו בראש יש לנו כל מיני אפשרויות איך להתייחס אליו.

אפשרות אחת היא להאמין שהוא אשכרה נכון, שלכל הכושים יש זין ענק וכל הבלונדיניות הן אהבלות מוחלטות. כמובן שיש כושים עם זין ענק ויש בלונדיניות מטומטמות. אבל יש גם כושים עם זין ממוצע (למעשה שמעתי בהרצאה שגודל השטרונגול הממוצע הוא די אותו הדבר לא משנה הגזע), זין קטן, יש בלונדיניות גאונות וכאלה שהן בסדר. יש גם לבנבנים עם זין ענק וברונטיות טיפשות.

דהיינו, התמונה האנושית הרבה יותר מורכבת מאשר הסטריאוטיפ כך שההכללה הגסה של הסטריאוטיפ פשוט לא נכונה. לא לכל הכושים יש זין ענק, לא כל הבלונדיניות מפגרות. זו לוגיקה בסיסית רבותי. אני לא יודע אפילו אם לרוב הכושים יש זין גדול ואם רוב הבלונדיניות מפגרות, זה דורש מחקר לאיזה אקדמאי משועמם.

אז מדוע אנו עושים את הטעות הזאת, במקרה המדובר את הטעות שכל הערבים הם מחבלים, או יותר ספציפי שכל ערבי שעולה על אוטובוס עולה כדי לפוצץ אותו? לסקוטי הדגול דייוויד יום התשובה.

אם אפעיל את התאים האפורים שלי מהלימודים לפילוסופיה, הרי שאחת הביקורות הגדולות של יום הינה על חוק האינדוקציה. חוק האינדוקציה אומר שדרך הפרט מכלילים על הכלל. למשל, ראיתי את השמש זורחת אתמול, לפני יומיים, לפני שבוע, וכו', ולכן השמש תזרח גם מחר. כביכול נשמע הגיוני, לא? אז זהו שלא.

מה בזה שהשמש זרחה בימים קודמים מכתיב את זה שהשמש תזרח גם מחר? למעשה מדענים חוזים שהשמש תכבה יום אחד, שיבוא בוקר שבו השמש לא תזרח. באנלוגיה כפי שניסח זאת ראסל למיטב זכרוני – חוואי בא כל בוקר להאכיל את התרנגולת שלו. בוקר אחד, להפתעתה המוחלטת של התרנגולת, הוא שוחט אותה.

המסקנה של יום – אנחנו עושים אינדוקציה בגלל באג פסיכולוגי בראש שלנו. אין שום ערובה לכך שמה שהיה בעבר יהיה כך בעתיד. אם אקפוץ לפילוסופף דגול אחר, לפופר, הרי שכל מה שאנו יכולים לעשות זה להעלות היפותיזות. ההיפותיזות הללו לעולם לא יכולות להפוך לחוק כללי כי למעשה אי אפשר להוכיח אותן לעולם, אולי רק להפוך אותן ליותר סבירות בעזרת ממצאים. מה שכן אפשר לעשות זה לפסול אותן בעזרת דוגמאות נגדיות, למשל בלונדינית אינטליגנטית שפוסלת את היפותיזת הכל הבלונדיניות טיפשות.

ובכן, אתמול חזיתי בדוגמה נגדית, ולכן אני יכול להכריז בוודאות מוחלטת שלא כל הערבים הם טרוריסטים. יש ערבים טרוריסטים ושיזיינו להם את הצורה, אבל לא כולם הם כאלה. גם במקרה הזה ממש לא ברור אם רובם כאלה.

אז תעשו לי ולעצמכם טובה גדולה. קחו על עצמיכם אחריות. שימו לב מתי שנאה עיוורת, הסטה, גזענות, פחד, וסטריאוטיפים גורמים לכם להפעיל את חוק האינדוקציה. כל מה שצריך לעשות זה להיות מודעים לזה. מהרגע שתהיו מודעים, יהיו לכם ברירות אחרות מאשר להאמין שבולשיט כזה הוא נכון.

5 תגובות to “גזענים נמאסתם”

 1. גיאחה said

  You're preaching to the choir, מבחינתי, אבל יופי של פוסט.

  אגב, קראתי איפשהו שהסטריאוטיפ על גודל השטרונגול של הכושים מגיע מכך שבניגוד ללבנים, אצל רוב השחורים הזין מתקצר הרבה פחות כשהוא במצב רפוי. כלומר אם אצל לבן ממוצע זין בזיקפה הוא באורך איקס, במצב רפוי הוא יהיה נגיד חצי איקס, בעוד אצל שחור הוא יהיה 0.8 איקס, נגיד.

  ואני אישית מכיר רק בלונדיניות חכמות. אני לא חושב שאני מכיר בלונדיניות טיפשות בכלל, כך שאולי צריך להפוך את הסטריאוטיפ על ראשו המחומצן! 🙂

 2. עידו- כמה דברים.
  דבר ראשון, אני מסכימה איתך- בתיאוריה. זה נכון שאנשים נוטים להיצמד לסטריאוטיפ מאשר באמת לחקור את האחר. בזה אתה צודק.

  אבל!
  אתה לא יכול להתעלם מהעובדה שעירנות יכולה להציל מפיגוע. במיוחד במצב הביטחוני העדין שאנחנו נמצאים. בשנת 2001 (אם אני לא טועה) נהג האוטובוס של קו 963 לכיוון בית שאן החליט לדחוף מחוץ לאוטובוס בחור שחום עם זיפים וסימני אבק על המעיל. השאלה בין אם ההתייחסות של הנהג אוטובוס לאיש הזה הייתה עקב דעות קדומות נגוזה כאשר האדם (נער בן 16 ליתר דיוק) התגלה כמחבל עם מטען מכובד ביותר בתוך התיק שלו. העירנות של נהג האוטובוס, הצילה את האנשים שהיו סביבו.

  החיים שלנו במדינת ישראל הם חיים של פרנויה תמידית. אם תעלה מישהי ערבייה בזמנים כאלו (כאשר החמאס אומר שהוא יבצע פיגועים גם בתל אביב) לאוטובוס- רוב הסיכויים שזה מה שיקרה ולו רק בגלל שהעבר הוכיח שהחשדנות והפרנויה שלנו יכולה למנוע פיגועים- ולא צריך חזרות במחקר הזה, מקרה אחד מספיק כדי להוכיח שיש דברים בגו. אנשים רוצים לחיות. אני מבינה מאיפה הגיעה הדאגה של האנשים שהיו איתך באוטובוס- מתוך הרצון לחיות.
  אין בזה שום חוק אינדוקטיבי אלא רק אינסטינקט טבעי שמונע מפחד. זה אותו דבר כמו שתשים קונדום כדי להימנע מאיידס. עצם זה שאתה לא יודע אם לצד השני יש איידס או לא ובכל זאת בוחר לשים קונדום- אתה הופך להיות בדיוק כמו אנשי האוטובוס במקרה שלך.

  בלונדיניות לא טיפשות. נשים יודעות לחנות ברוורס.

 3. נמרוד said

  מסכים עם נעה שהמצב הרבה יותר מורכב מאינדוקציה פשוטה, אבל מי שגר במדינה שבה כמעט רבע מהאזרחים הם ערבים, חייב להבליג על הדעות הקדומות שלו מפעם לפעם – אפילו אם אלו הצילו את חייהם של אנשים בסיטואציה כלשהי.

  עידו – אף אחד לא אמר לי אתמול שהחתיך בחליפה הוא אתה! קישקשתי עם גיאחה וקצת עם שחר ורנן – אבל לא החלפנו אף מילה. כנראה שאני צריך להתחיל להביא את פינקי לאירועים כדי שמישהו יזהה אותי.

  וגיאחה – קח את התמונה הזאת

  תוסיף לה מימין שורה של שטרונגולים רפויים וזקופים – זה פחות או יותר מה שעבר לי בראש כשקראתי את התגובה שלך…

 4. ערן פסטרנק said

  זה בהחלט מבחיל.
  השבועיים האחרונים חזקו בי את הרצון לא להשאר בו. גל לאומני אנטי-דמוקרטי עד כדי גזעני פשיסטי שוטף את הארץ. היחס למתנגדי המלחמה – שוטים ככל שיהיו – מפחיד. אם יותר ממחצית העם הם פשיסטנים קטנים לא כדאי לעשות מילואים. אין לי בעיה מוסרית להלחם בעזה (אם כי אני תומך לחימה שאמור לשרת בשומרון) אבל להסתכן למענם פשוט לא שווה.

 5. חבר שלי מפקפק בכך שהבורסה תמיד עולה בטווח הארוך, זה משהו שהוכיח את עצמו רק במאה השנים האחרונות בערך…
  אם כי יש לעליה המתמדת כן יש סיבות כלכליות אמיתיות (שיפור מתמיד בתהליכים, וכ"ו).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: